Krakovany majú povesť obce, v ktorej sú i v 21. storočí živé ľudové tradície. Pravidelne sa tam konajú folklórne slávnosti. Ale nevymizli ani kalendárne zvyky a obrady ako napríklad šibačka alebo hody spojené s prípravou tradičných pokrmov.
Múzeum ponúka autentický pohľad na život obyvateľov
Autentický pohľad na život obyvateľov západného Slovenska na prelome 19. a 20. storočia ponúka návštevníkom súkromné etnografické múzeum Za krakovskú bránu. Keďže v Krakovanoch i v okolitých obciach bolo hlavným zdrojom obživy poľnohospodárstvo, expozícia je z časti venovaná náradiu, ktoré sa v minulosti používalo na obrábanie pôdy, spracovanie plodín a starostlivosť o hospodárske zvieratá.
Obytná časť jednoduchého sedliackeho domu umožňuje nazrieť do bežného príbytku obyvateľov Krakovian. Ten zostal vďaka majiteľom múzea zachovaný v pôvodnej podobe. Návštevníci sa vďaka tomu dozvedia ako vyzeral ich bežná deň, ale spoznajú aj ich sviatočné zvyky.
Najdôležitejšou časťou múzea je zbierka krojov
Najdôležitejšou časťou celého múzea je však zbierka krojov a ďalších obradových odevov a textílií zdobených paličkovanou čipkou. Tá krakovianska má geometrický vzor, je viacfarebná a často si ju mýlia s výšivkou. Vďaka svojej jedinečnosti má však čoraz viac obdivovateľov na Slovensku i v zahraničí. Dokazuje to aj festival paličkovanej čipky, ktorý sa v obci Krakovany pravidelne koná, etnografické múzeum Za krakovskú bránu je samozrejme dejiskom tohto medzinárodného podujatia.
Zdroj: Múzeum za krakovskú bránu