Hoštecná studnička, obľúbené miesto nielen miestnych obyvateľov, ale aj kúpeľných hostí zo Smrdák, ponúka osvieženie a liečivé účinky prameňa. Hoci sa priamo v kúpeľnom parku z prameňa nenapijete, stačí sa vybrať na príjemnú prechádzku lesmi Chvojnickej pahorkatiny a prameň z Maňovskej studienky je na dosah. Okrem osvieženia vás okolité lesy lákajú na turistiku v každom ročnom období.
Hoštecná studnička – oáza pokoja
Názov Maňovská studienka vraj pochádza od časti okolitého hája zvaného Manily. Ľudové pomenovanie Hoštecná zase súvisí s chorobou hoštec, ktorou trpeli najmä deti. Hoštec kedysi označoval zápalové ochorenia šliach, reumu, lámku, dnu či kožné problémy. Matky sem svoje ratolesti vodili umývať.
Studnička sa ukrýva v lesoch Chvojnickej pahorkatiny, v území obce Radošovce, časť Vieska. Toto tiché miesto s bujnou vegetáciou okrem studienky ponúka aj zvonicu, dve kaplnky a lavičky na oddych.
Hoštecká studnička láka kúpeľných hostí zo Smrdák
Blahodarné účinky vody z Hošteckej studničky oceňujú nielen obyvatelia z okolia, ale aj návštevníci kúpeľov Smrdáky. Zo Smrdák vedie k studničke lesná cesta, takže po vychádzke vás odmení osviežujúci pitný prameň s priaznivým vplyvom na zdravie.
Okolie Hošteckej studničky – raj pre turistov i hubárov
Okolité lesy sú ako stvorené na hubárčenie. Cyklisti zase ocenia lesné chodníčky vedúce k studničke a v zime si tu prídu na svoje bežkári. Malebná príroda má svoje čaro v každom ročnom období. V blízkosti studničky môžete navštíviť aj archeologickú lokalitu hradisko na Zámčisku alebo rozhľadňu Lipky.
Hoštecká studnička – pútnické miesto
Pri Hošteckej studničke sa pravidelne konajú omše a stala sa obľúbeným pútnickým miestom, kde prebiehajú púte k úcte Panny Márie. V roku 2000 prešlo miesto renováciou vďaka obyvateľom okolitých obcí.
Okolo jaskyne s Lurdskou sochou Panny Márie vyrástol malý kostolík s vežičkou, zvonicou a krížom s mosadzným korpusom. Vedľa sa nachádza studnička s vydláždeným priestranstvom. Na pravej strane stojí murovaná Muka so sochou Panny Márie v životnej veľkosti.
Liečivé účinky prameňa Maňovskej studienky
Voda z prameňa je bohatá na minerály. Prospieva najmä pokožke, upokojuje a lieči popraskané ruky, chodidlá či ekzém. Obľubujú ju aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami, keďže pozitívne ovplyvňuje tráviaci trakt. Traduje sa tiež príbeh o uzdravení zraku vďaka vyplachovaniu očí vodou z prameňa.
Povesť o Hošteckej studienke hovorí o drevorubačovi s vredmi na rukách, ktoré si umýval v tunajšom prameni a prosil Pannu Máriu o pomoc. Vredy po čase zmizli a jeho ruky sa zahojili. Z vďaky vytvoril pri prameni jaskyňu so sochou Lurdskej Panny Márie.
Trasy k Hošteckej studničke
K Hošteckej studničke sa dostanete pešo alebo na horskom bicykli z viacerých obcí:
Z Viesky: Vydajte sa južne smerom na Oreské, po 300 m odbočte doprava. Prvý orientačný bod je senník, odkiaľ pokračujte do lesa. Pri horárni Pavlov odbočte doľava až na rázcestie. Tu odbočte doprava a prídete k studničke.
Zo Smrdák: Na námestí nájdete zelenú turistickú značku, ktorá vás asi po hodine privedie k cieľu.
Z Koválova: Trasa nie je značená, meria približne 3,5 km. Začnite za Koválovom pri Kaplnke svätého Urbana. Pokračujte cez lúku do lesa, kde odbočte doprava. Mierne stúpajte pozdĺž čistinky a znova vojdite do lesa. Odtiaľ už čoskoro dorazíte k studničke.
Z Unína: Zelená cyklotrasa vedie popod rozhľadňu Lipky smerom na vrch Zámčisko. Na rázcestí Radošovce-Vieska sa napája na červenú cyklotrasu medzi Smrdákmi a Radošovcami.
Hoštecká studnička je obľúbeným výletným cieľom
Hoštecká studnička je vďaka dobrej dostupnosti obľúbeným výletným cieľom kúpeľných hostí zo Smrdákov. Nachádza sa medzi viacerými obcami a okrem Smrdákov a Koválova je dostupná aj z Unína či dedín Oreské, Vidovany, Dubovce, Vlčkovany, Popudinské Močidlany a Radimov. Pešo alebo na horskom bicykli sa k nej dostanete lesnými cestami.