Múzeum a Komunitný dom v Kútoch pozýva na Slávnostní otevrící STODOUY 1820 s koštúfkú vín. O záchranu historickej stodoly sa predovšetkým zaslúžilo občianske združenie Pjekné mjestečko, ktoré verilo v potenciál dedinky Kúty.
„Po dúhých 6 rokoch, kedy sme starú Héskovych (Klindovych) stodouu z roku 1820 rozebrali, jednotlivé časci ošetrili a fčíl ich presunuli do záhrady múzea v Kútoch – de stodoua už znova stojí – vás rádzi pozýváme na její slávnostní otevrící a posvjecení. Od 15.h bude úvodní suovo spojené s mauým vystúpením mužáckého zboru ze Staréj Brecuavy a domácích Kútňice, a Kúcanú. Samozrejmje, nebude chýbat ani doktor František Blažek, kerý bude primovat svoju skoro rodinnú cimbálovú muziku. Následne sa otevre aj koštúfka vína pro tých, kerí budú scet podporit našu činnost a zakúpjá si památní pohárek. Koštúfku pro vás organizujú naši muadí pachouci a dzífčence z místní chase a zahrajú aj LH Kamarádzi. Tešíme sa na šeckých navštevníkú a významých hoscí. Tešíme sa, že společne víc jak 200-ročnú stodouu doprovodzíme do svojej novéj éry, v keréj bude súžit pro činnost komunity v Kútoch,“ dopĺňa Múzeum a Komunitný dom v Kútoch.
Na otvorenie sú pozvaní potomkovia rodiny, ktorej stodola patrila, ale aj zástupcovia viacerých kultúrnych organizácií z regiónu či Trnavského samosprávneho kraja, ktorý projekt podporil.
„Projekt stodoly sa objavil náhodou. Obec kúpila pozemok, na ktorom stála a vyhlásila, že s ňou v jej projekte nepočíta. Preto sme sa rozhodli, že ju zachránime z viacerých dôvodov. Jednalo sa o jeden z posledných prvkov miestnej architektúry. Ďalším aspektom bol obdiv k historickej hodnote objektu. Na tráme nad vstupným portálom je vyryté vročenie 1820, čo je skutočne rarita.
Takisto historicko-spoločenská hodnota bola motivujúca. Stodola bola na pozemku, ktorý v minulosti patril rodine Héskovcov a Klindovcov. Teda rodín, z ktorých vyšli najznámejší rodáci našej obce po ktorých máme v Kútoch pomenované i ulice. Z tejto rodiny pochádza i mama Eugeňa Suchoňa, ktorý často navštevoval Kúty a svojich bratrancov práve na tomto pozemku. To dokumentuje i časť jeho tvorby – spracované Kúcanské piesne.
Priestor stodoly s obdivuhodným pôdorysom 10x20m chceme využiť na stretávanie sa komunity, verejné podujatia a na ďalšie aktivity spojené s celým našim projektom Múzea a komunitného domu v Kútoch, ktoré dlhodobo budujeme,“ predstavil dôvody snahy o záchranu člen združenia Pjekné mjestečko Filip Húšťava.
„Stodola bude primárne slúžiť o. z. Pjekné mjestečko na vlastné účely , teda skúšky MZ Kúcané, ŽSSk Kútnica, krojovej mládeži. Tiež na organizovanie vlastných podujatí – ako besedy „u cimbálu“, tvorivé dielne, workshopy, ochutnávky vína. Samozrejme vnímame aj atraktivitu priestoru pre komerčné využitie – súkromné oslavy, svadby, semináre, prednášky, školenia… ,“ dopĺňa za občianske združenie Richard Držka.