Zemný hrádok Horné Janíky je fascinujúcim miestom, ktoré nesie charakteristické rysy stredovekých opevnených hrádkov známych ako motte. Tieto hrádky, stavané na území dnešného Slovenska už od 12. storočia, slúžili ako sídla nižšej šľachty a boli konštruované s dôrazom na obranu.
Vizuálne výrazný val a priekopa
Hrádok v Janíkoch upúta pozornosť svojím mohutným valom, ktorý obklopuje vyvýšeninu a je naplnený hlinou. Okolo celého jadra sa tiahne nepretržitý val vysoký 4 až 4,5 metra. Pri výstavbe hrádku sa využila dominujúca terénna vyvýšenina, ktorá slúžila ako centrum opevnenia.
Strategická poloha a praveké nálezy
Zemné hrádky boli stavané na strategických miestach, ako sú križovatky, brody alebo priesmyky. Hrádok v Janíkoch nie je výnimkou. Jeho opevnená plocha má priemer približne 40 metrov. Na vyvýšenine sa nachádza aj praveká mohyla z doby halštatskej (8. až 5. storočie pred Kristom) a dve nádoby z nej sú uložené v múzeu v Dunajskej Strede.
Zmeny v priebehu času
Pôvodná podoba hrádku bola čiastočne zmenená, najmä v dôsledku výstavby kostola v roku 1914. Predtým na tomto mieste stála kaplnka z roku 1744. Napriek zmenám sa Zemný hrádok v Janíkoch radí medzi najlepšie zachované stredoveké zemné opevnenia postavené na rovinatom teréne.
Otázka datovania
Hoci písomné pramene neuvádzajú konkrétne informácie o tomto hrádku, na základe analógií a historických údajov ho možno datovať do 13. až 14. storočia. Niektorí historici však zastávajú názor, že hrádok bol postavený až v 17. storočí ako ochrana pred tureckými inváziami.
Stredoveká perla na rovinatom teréne
Zemný hrádok Horné Janíky je jedinečným svedectvom stredovekého fortifikačného umenia a poskytuje fascinujúci pohľad do života nižšej šľachty. Jeho návšteva je nevšedným zážitkom pre každého milovníka histórie a cestovateľa hľadajúceho skryté poklady Slovenska.